22/05/2023, 13:45

BÓL KRĘGOSŁUPA – czy jest normą w dzisiejszych czasach?

BÓL KRĘGOSŁUPA – czy jest normą w dzisiejszych czasach?
Każdy odczuwany ból, również ból pleców świadczy o występującej patologii – nie jest to stan normalny, choć dość często występujący. Statystyki dotyczące Polaków są bardzo wymowne – aż 84% z nas cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Wzrósł jednocześnie również nasz poziom świadomości – rzadziej ten ból pleców bagatelizujemy i częściej podejmujemy odpowiednie działania.

Doprowadzając bowiem do sytuacji, kiedy odczuwany ból kręgosłupa  jest tak silny i promieniujący,  że uniemożliwia podejmowanie wielu zwykłych aktywności, jak zejście po schodach, czy nawet samo chodzenie, sprawiamy, że jedyną opcją staje się operacja kręgosłupa. O tym, że coś złego się dzieje świadczyć mogą poza oczywistym bólem pleców objawy takie jak: drętwienie, mrowienie, mniejsza siła mięśni, czy słabsze czucie.


Nie ma tutaj większego znaczenia wiek, co może być dość zaskakujące, ponieważ ból kręgosłupa na różnych jego odcinkach wciąż przypisywany jest osobom starszym w wieku okołoemerytalnym. Jak wszędzie tak i tu oczywiście najlepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pamiętając o tym, że kręgosłup jest filarem, utrzymującym nasze ciało w różnych pozycjach, powinniśmy dokładać wszelkich starań, by o filar ten dbać z należytą starannością. Czy tak się jednak dzieje?


Dominujące znaczenie ma tutaj nasz tryb życia. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które: prowadzą siedzący tryb życia (szczególnie przy przyjmowaniu nieprawidłowej postawy ciała), nieprawidłowo odżywiające się, doświadczające przewlekłego stresu (nasze ciało jest wtedy w ciągłym napięciu).

Czy trudno trafić do tej grupy ryzyka? Absolutnie nie. Czy można w takim razie zadbać o to, by ból kręgosłupa jednak nie wystąpił? Oczywiście. Przede wszystkim należy wprowadzić zdrowy ruch w codzienną rutynę. Podczas wykonywania pracy siedzącej konieczne są przerwy na kilkuminutowe rozciąganie, które odciąży głównie część lędźwiową oraz część szyjną kręgosłupa. Jeśli przy prawidłowym wykonywaniu takich ćwiczeń ból kręgosłupa występuje – niezwłocznie skonsultuj to z lekarzem specjalistą, którym jest tu m.in. neurolog.

Następną kwestią jest pilnowanie by nasze ciało, w tym nasz kręgosłup w trakcie siedzenia przyjmowały odpowiednią pozycję, czyli: nogi zgięte w kolanach tworząc kąt 90° - tzw. kąt prosty, stopy stabilnie oparte o podłoże, plecy proste (mięsnie brzucha również mają tutaj swój udział, pomagają utrzymać plecom pozycje), kąt 90° pomiędzy tułowiem a nogami, głowa nie może być ani za bardzo przygięta ani odgięta od klatki piersiowej.


Kolejnym ważnym elementem są nasze posiłki, po pierwsze dlatego, że organizm pobiera z nich wartości odżywcze na materiał budulcowy naszych mięśni, tkanek czy kości. Niedobory wynikające z diety mogą doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. A także dlatego, że dieta niezrównoważona zbyt bogata w tłuszcze i cukry może doprowadzić do wielu schorzeń i trudności w tym do nadwagi. Im więcej ważmy tym więcej musi dźwigać nasz kręgosłup, czasem jest to już za duże obciążenie i ruch zaczyna sprawiać ból, którego przyczyną może być np.: przepuklina dysku.

Stres – nieodzowny element naszego życia. Nie ma rady na to, by całkowicie go wyeliminować, natomiast można sobie ze stresem radzić. Tu znów wracamy do wprowadzania aktywności – spacery na świeżym powietrzu, czy nawet większy wysiłek fizyczny jest świetnym katalizatorem dla stresu.


Należy również wspomnieć, że ból kręgosłupa może wystąpić w wyniku jakiegoś urazu, czy choroby Nie zawsze mamy świadomość tego, że taki uraz czy choroba wystąpiły, natomiast nie sprawia to oczywiście, że nie postępują. Do przyczyn urazów kręgosłupa można zaliczyć oczywiście wypadki komunikacyjne, upadek z wysokości, kontuzje sportowe, napad z pobiciem, nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów. Wśród chorób, które mogą wywoływać ból kręgosłupa wymieniać można m. in.: choroby nerek i układu moczowego, niektóre nowotwory, choroby trzustki, wątroby, ból promieniujący z przewodu pokarmowego.


Dlatego nie powinniśmy w żadnym wypadku lekceważyć tego objawu. Wczesna diagnostyka nie tylko może poprawić nasz komfort ale i uratować życie. Nie należy się zatem obawiać konsultacji,  lekarz specjalista wprawnie oceni czym ból kręgosłupa jest spowodowany, a także czy operacja kręgosłupa jest już wskazana.

 

 

Go to top