19/07/2023, 19:00

MAŁOINWAZYJNA CHIRURGIA KRĘGOSŁUPA

MAŁOINWAZYJNA CHIRURGIA KRĘGOSŁUPA
W momencie krytycznym, kiedy ból kręgosłupa jest już na tyle silny, że utrudnia codziennie funkcjonowanie, a zabiegi rehabilitacyjne, codzienna higiena oraz suplementacja są niewystarczające, z pomocą przychodzi małoinwazyjna chirurgia kręgosłupa.
Daje ona wiele możliwości pacjentowi zdejmują brzemię bólu, korygując nieprawidłowości i będąc przy tym jednocześnie sposobem bezpiecznym. Można właściwie rzec, że małoinwazyjna chirurgia kręgosłupa daje pacjentowi we wskazanych przypadkach nowe, lepsze życie. A to wszystko sprawny operator wykonuje przez otwór wielkości dziurki od klucza. Warto zatem przyjrzeć się bliżej zabiegom z tego zakresu.

Nukleoplastyka laserowa – PLDD

Pierwsza, o której warto wspomnieć jest Nukleoplastyka laserowa – PLDD. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i lekkim dożylnym. Niezbędny jest RTG, który daje możliwość pełnej kontroli podczas wprowadzania przez mały otwór igły ze światłowodem do uszkodzonego dysku. Do krążka międzykręgowego każdorazowo podawany jest kontrast - dyskografia, który zapewnia zespołowi obraz i umożliwia precyzyjne działanie w obrębie uszkodzonego dysku. Włączenie lasera początkuje proces dekompresji dysku oraz zmniejszenia ciśnienia śróddyskowego. Po zabiegu Pacjent odpoczywa około 2. Godziny i jest wypisywany do domu z odpowiednimi zaleceniami rehabilitanta.

Nukleoplastyka metodą DISC-FX

Kolejny zabieg łączy w sobie aż trzy mechanizmy:  nukleoplastyka koblacyjna / niskotemperaturowa do 40°C, nukleotomia endoskopowa z zastosowaniem mikrokleszczyków oraz ablacja pierścienia włóknistego. Zabieg ten to Nukleoplastyka metodą DISC-FX. Chociaż brzmi to bardzo skomplikowanie, jest to metoda małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a także lekkim dożylnym. Do dysku pod kontrolą RTG wprowadza się poprzez niewielkie nacięcie (3-5 mm) cienką kaniulę służącą jako kanał roboczy dla kleszczyków, a następnie elektrody, które emitują fale o częstotliwości radiowej powodując obkurczenie jądra miażdżystego. Po około 3 godzinach od wykonania tego zabiegu Pacjent wypisywany jest do domu.

Mikrodyscektomia


Mikrodyscektomia to następny, często wykonywany zabieg małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa. Operacja ta wykonywana jest w znieczulaniu ogólnym, taka technika pozwala na mniejsze cięcie niż w przypadku tradycyjnych metod operacyjnych kręgosłupa. Mniejsza jest również ingerencja w układ kostno-stawowy kręgosłupa. U pacjenta leżącego na brzuchu wykonuje się małe, około 2-3 cm nacięcie w wyznaczonym miejscu, następnie przy pomocy odpowiedniej rozwórki i wziernika przeprowadza się zabieg mikrodyscektomii - usunięcia przepukliny dyskowej. Może to dotyczyć zarówno odcinka szyjnego kręgosłupa jak i lędźwiowo-krzyżowego. Pacjent opuszcza szpital na drugi dzień po wykonaniu zabiegu.

WERTEBROPLASTYKA

Kolejna metoda ma zastosowanie przy złamaniach kompresyjnych kręgu wywołanych osteoporozą, czy nowotworem. Mowa o Wertebroplastyce, inaczej – cementowaniu kręgosłupa. Pacjent leży na brzuchu. Znieczulany jest miejscowo, a także lekko dożylnie. Pod kontrolą RTG wprowadzana jest igła ze strzykawką wypełnioną cementem/ klejem kostnym. Po dotarciu w zmienione chorobowo miejsce operator wstrzykuje substancję, która po kilkunastu minutach tężeje wzmacniając strukturę kości. Pacjent tego samego dnia może wrócić do domu. Miejsce nie wymaga szycia – jedynie opatrunku.

Termolezja

Bardzo ciekawym zabiegiem małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa jest Termolezja. Wykonuje się ją pod kontrolą rentgenowską z podawaniem kontrastu, w znieczuleniu miejscowym, a także lekkim dożylnym. Operator wprowadza pod skórę w okolice kręgosłupa niewielką elektrodę emitującą fale ciepła (70°C) o odpowiedniej częstotliwości radiowej (300–500 kHz). Czas ekspozycji to około 50 sekund. Fale te precyzyjnie skierowane w nerw skutkują niewielką koagulacją (ścięciem się białka). Tkanki nerwu nie zostają zniszczone, mają możliwość regeneracji. Przerwaniu ulega jedynie przewodzenie bodźców bólowych – Pacjent w konsekwencji przestaje odczuwać ból. Termolezja więc jest niczym innym jak wyłączaniem czasowym nerwu. Efekt utrzymuje się do czasu regeneracji nerwu. Pacjent po kilku godzinach po zabiegu zostaje wypisany do domu.

 
Laminektomia Over The Top

Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Specjalistyczne narzędzia chirurgiczne umożliwiają wykonanie operacji bez dużych nacięć przy jednoczesnym uzyskaniu dostępu do kręgosłupa. Pozwala to na usunięcie krążka międzykręgowego, który uciskając na korzenie międzykręgowe wywołuje ból. Plusem zabiegów wykonywanych techniką over the top jest mała traumatyzacja tkanek, krótszy czas trwania, minimalna utrata krwi, mniejszy ból po zabiegu oraz szybszy powrót do zdrowia Pacjenta.

DISCOGEL®

Na końcu operacje z wykorzystaniem preparatu DISCOGEL®. Choć wymaga to sterylnych warunków (sali operacyjnej), to trwa około 30 minut. Pacjent znieczulany jest miejscowo, ułożony w pozycji leżącej na brzuchu. Stosowany jest aparat RTG, który pozwala kontrolować umiejscowienie żelowego implantu w danym momencie, co umożliwia wymieniony wcześniej wolfram. Preparat wprowadzany jest przez cienką igłę do środka zmienionego chorobowo dysku. Za pomocą DISCOGEL® inicjowany jest proces mechaniczny w jądrze miażdżystym, polegający na odbarczeniu struktur nerwowych poprzez przemieszczenie się płynu do wnętrza dysku (rehydratacja). Żelowa proteza działa przeciwzapalnie, blokuje jednocześnie receptory bólowe (proces biochemiczny) wypełniając pęknięcia w osłabionym pierścieniu włóknistym. Szybsze i trwałe wygojenie wypukliny umożliwia fakt, że ta małoinwazyjna metoda operacji kręgosłupa dodatkowo wzmacnia struktury dysku.

 

Jak widać małoinwazyjna chirurgia kręgosłupa proponuje Pacjentom szeroki wachlarz bezpiecznych oraz dość krótkich zabiegów. Stosunkowo szybki okres rekonwalescencji przy jednocześnie wysokim poziomie skuteczności stanowią dodatkowe atuty. Dzięki postępowi w nauce, metody stosowane w medycynie są coraz bardziej przyjazne i coraz mniej obciążające dla Pacjenta. Dlatego też naprawdę warto udać się na wizytę do specjalisty neurologa, w celu podjęcia kroków w kierunku poprawy jakości życia.

Go to top